Něco málo o tom

Jak jsme nalezli společnou řeč a řešení

Krátký příběh z koučování

  Potřebujete vypnout

Petrovi mě doporučila kamarádka, která už se mnou spolupracuje dlouho. Vůbec netušil, co ho čeká, i když si o tom povídali. Přišel s hlavou plnou nápadů, v čem by se chtěl zlepšit, ale nevěděl, jak je uchopit. Namalovali jsme si tedy kruh života, který mu umožnil podívat se na sebe s odstupem. Vyznačil si v jednotlivých oblastech červeně, kde je právě teď a zeleně, kam se chce posunout a hned bylo jasněji.

Původně Petr mluvil o tom, že by se chtěl zlepšit v komunikačních dovednostech. Působí na okolí naštvaně, někdy i agresivně. Díky kruhu mu ale došlo, co za tím stojí. Kariéra, pracovní život, finance, to vše je v pohodě. Sice na sobě chce dál pracovat, ale teď s tím nepotřebuje pomáhat. Spíš se potřebuje naučit odpočívat, užívat si víc volný čas, věnovat se víc rodině, která je na něj kvůli práci a neustálému vyčerpání naštvaná, dostat se tak do větší psychické pohody.

 

KOUČOVÁNÍ V PŘÍRODĚ

Vyrazili jsme společně na celé odpoledne do přírody. Užíval si, že se mu prý poprvé v životě někdo tolik věnuje, většinou nás nikdo moc neposlouchá. Vychutnával si, že může povídat jen o sobě, že se ho někdo snaží pochopit. Řada věcí se mu vysvětlila, když jsme vylezli na skálu a užívali si výhled. Došlo mu, jak hodně je zaměřený na výkon, na úspěch. Na jeden konkrétní bod, který má před sebou. Uniká mu ale spousta dalších věcí. Potřebuje získat větší nadhled i rozhled a víc si každý úspěch vychutnávat, víc se o něj dělit s rodinou. A vlastně nejen to, vidět úspěch nejen v práci, ale i v tom, co se daří jeho ženě a dětem.

 

TRÉNINK KOMUNIKACE

Po několika setkáních Petrovi došlo, že není potřeba pracovat na výslovnosti, intonaci a podobných věcech, které měl původně v plánu. Uvědomil si, že potřebuje, aby jeho působení bylo v souladu s tím, co říká. Aby zkrátka všechno neznělo naštvaně. A tak jsme začali trénovat předávání emocí. „Bylo to pro mě úžasné objevování. Netušil jsem, že každá moje emoce, ať už radost, vztek, veselost, má tolik ingrediencí. Že se odehrává v hlavě, těle, obličeji, napětí svalů a že se dá tak snadno vyvolat, když se pro to rozhodneme.“
S Petrem spolupracujeme 3 měsíce a dělá mu radost každá důležitá věc, kterou si uvědomí a posune ho. Nejvíc si ale užívá, že ho okolí vnímá jinak, lépe.